“Enformak, 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin en modern, Avrupa’nın alanında sayılı üretim tesislerinden biridir”

  • Sektör içerisinde 2018 yılı itibariyle Tasarım Merkezi ünvanı alan ilk ve tek firma olan Enformak, üretiminin %35’ini aralarında Almanya, Amerika, Rusya gibi ülkelerin yer aldığı 40’tan fazla ülkeye ihraç ediyor. Enformak AŞ Pazarlama Yöneticisi Rıdvan Yılmaz ile firmaları ve ürünleri hakkında konuştuk.
    Firmanızın kuruluşu hakkında bilgi verir misiniz? Enformak PT, 1980 yılından beri plastik işleyen makinelere kovan-vida grupları imal etmektedir. Bayrampaşa’da küçük bir atölyede başlayan maceramız, İkitelli ve sonrasında Beylikdüzü’ndeki fabrika binasıyla Türkiye’nin en modern, Avrupa’nın alanında sayılı üretim tesislerinden biri haline geldi. Gerek tecrübesi gerekse sektör içerisinde ihtiyaç duyulan inovasyon ve ar-ge çalışmalarına verdiği önemle, sektörün öncü firması konumundadır.
    Ürünleriniz/hizmetleriniz nelerdir? Firmamız temel olarak plastik ve elastomer işleyen makinelerin kovan-vida gruplarının üretimi ile birlikte, ekstrüder filtreleri gibi plastik işleme sektöründe kullanılan diğer yardımcı ekipmanları da kalite anlayışından ödün vermeden üretmektedir. Ana ürün gruplarımızı;

 

  • Enjeksiyon kovan vidaları,
  • Tekli ve çiftli ekstrüzyon kovan vidaları,
  • Kauçuk kovan vidaları,
  • Ekstrüder eriyik filtreleri olarak sınıflandırabiliriz.

 

Bunun yanında 40 yıla yaklaşan tecrübemiz ışığında, gerek müşterilerimizin firmalarında gerekse kendi firmamız bünyesinde düzenlediğimiz eğitimlerle, teknik destek sağlayarak sektör içerisinde farklılığımızı ortaya koyuyoruz.
Ürünleriniz nerelere ulaşıyor? Pazarlarınız konusunda bilgi verir misiniz? Plastik işleme alanında Avrupa’da 2. sırada dünyada ise 7. sırada yer alan Türkiye pazarı, yıllık 6 milyar TL’ye yaklaşan plastik işleyen makine yatırımıyla hem Avrupa, hem de dünya için sektörün önemli oyuncularından biri haline gelmiştir.
Biz de bu sektör içerisinde hem yurt içi hem yurt dışı pazar hacmimizi arttırmaya yönelik emin adımlarla ilerliyoruz. Bugün ortalama %35 seviyelerine varan ihracatımızla, Almanya, Hollanda, İtalya, Mısır, Polonya, Bulgaristan, Yunanistan, Rusya, Arabistan, Amerika gibi 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapan uluslararası bir firmayız.

Ürünleriniz ve firmanız neden tercih ediliyor?

Ürün ve hizmet kalite standartlarınızı değerlendirir misiniz? Sektör içerisinde 2018 yılı itibariyle Tasarım Merkezi ünvanı alan ilk ve tek firma olarak, müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda kendilerine özel tasarımlar ile problemlerine çözüm sunabiliyoruz. Teknik anlamdaki bu yetkinliğimiz ve kalitemiz, sektör içerisinde bizim tercih edilmemize vesile oluyor. Soft- PVC, XLPE, HFFR ve diğer kablo sektörünün yoğun kullandığı malzemeleri çok iyi tanıyoruz, bunları en verimli şekilde işleyecek kovan vidaları tasarlıyoruz ve üretiyoruz. Senelerdir Türkiye’de ve yurtdışında birçok kablo üreticisinin en iyi partneriyiz. Firmalara uzun zamandır verdiğimiz hizmetin getirdiği bilgi birikimi ile tasarlayıp ürettiğimiz ürünleri sektör kullanımına sunarak, yüksek verimlilik ve en iyi kaliteyi elde etmelerini sağlıyoruz. Müşterilerimize bir satıcı-alıcı ilişkisinden ziyade, çözüm ortaklığı sunarak teknik destek sağlıyor, uzun soluklu bir ilişki kuruyoruz.

Önce kalite ilkesini benimsemiş olan firmamızda, ISO 9001:2015 Kalite standartlarında üretim yapılmaktadır. Ürettiğimiz her parça, üretimin her aşamasında ENFORMAK kalite politikası çerçevesinde kontrolden geçirilir ve böylece müşterilere kusursuz ürün kalitesi ulaştırılması hedeflenir.

Bugün itibari ile piyasada yaşanan sorunları özetler misiniz?

Firma olarak ne gibi önlemler alıyorsunuz? Döviz dalgalanması sebebiyle piyasada dönemsel belirsizliklerin yaşandığı şu günlerde, güçlü finansal yapımız, kaliteden ödün vermeden gerçekleştirdiğimiz üretimimiz ve yaptığımız ihracat sayesinde, sorunlardan etkilenmeden yolumuza devam edebiliyoruz. Ancak sektör içerisinde bazı firmaların ekonomik olarak zora düşmesi dolaylı yönlerden bizleri de olumsuz olarak etkilemektedir. Son dönemde en fazla sorun yaşadığımız konu olarak, nakit akışının beklenen seviyenin altında kalmasını söyleyebiliriz. İhracata ağırlık vererek bu durumdan da en az şekilde etkilenmeyi amaçlıyoruz. Sektörümüzün en önemli fuarlarına uzun yıllardır katılım göstererek dünyanın dört bir yanından hemen hemen her bölgeye ulaşabiliyoruz.

Amerika’da düzenlenen NPE Fuarı, Almanya’da düzenlenen ve plastik sektörünün Avrupa’daki zirvesi olan K fuarı, İstanbul’da düzenlenen Plastavrasya, Rusya’da Interplastica, Mısır’da Plastex gibi sektörün en başta gelen fuarlarına katılım sağlıyoruz. Bu sayede kalitemizi tüm dünyaya tanıtma fırsatı yakalıyor ve bu fırsatları iyi bir şekilde değerlendirerek, iç piyasadaki sorunlardan etkilenme seviyemizi minimuma indiriyoruz.