Plastik sektöründe lider firma olan Enformak, sektördeki firmalar için farklı tiplerde vida ve kovanlar üretmektedir. 40'tan fazla ülkeye ihracat yapan Enformak, Türkiye'de TASARIM MERKEZİ ünvanına sahip olan tek firmadır. Vida ve kovan üretmenin yanı sıra, müşterileri için filtreler de üretmektedir.

  • Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1980 yılında plastik ve kauçuk sektörüne yedek parça üreten küçük bir atölyede başlayan serüvenimiz, bugün Beylikdüzün’de6.000 m2 kapalı alan içerisinde plastik sektörünün önde gelen firmalarına ve kuruluşlarına vida ve kovan üretimi yapan, 40 dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmiş, yenilikçi ve gelişime açık,Türkiye ‘nin tek Tasarım Merkezi unvanına sahip firması olarak devam etmektedir.

  • Enformak’ın  kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

3 ortağın girişimi ile amatör bir çatı altında kurulan firma, son 10 yılda gösterdiği girişim ve atılımlarla bugün 2. neslin yönetiminde tamamen profesyonel bir kadro ile yönetilmektedir. Atılan profesyonelleşme adımları ile oluşturduğusistem,yapı ve yenilikçi bakış açısıEnformak’ı bugün kügüçlü idari yapısına kavuşmasını sağlamıştır.

  • Üretimini yaptığınız ürünler ve verdiğiniz hizmetler hakkında da bilgi verir misiniz?

Enformak; kurulduğu dönemden bugüne plastik sektörüne hizmet etmektedir. Ekstruder ve Enjeksiyon makinalarının verim ve ürün kalitesine etken en önemli aksam olan vida ve kovan üretimi yapmaktadır. Bunun dışında Ekstruder makinaları için, Eriyik Filtreleri ve diğer tamamlayıcı yardımcı ekipmanların üretimini de gerçekleştirmektedir. Müşterilerinin talepleri doğrultulusunda kovan ve vidaların periyodik bakım ve kontrolleri, teknik eğitimler ve prosese özel yeni tasarımlar konusunda da hizmet vermektedir. Genel anlamda Hizmet verdiği ana sektörler; İnşaat, Beyaz Eşya, Kablo, Boru, Profil, Otomotiv, Sağlık, ve gıda  Sanayisidir.

Sahip olduğu talaşlı imalat parkuru ile başta taşlama, kaynak, freze, torna ve derin delme olmak üzere sanayi sektörünün yan kollarına da gerçekleştirdiği fason imalat ile destek sunmaktadır.

  • Yaşadığımız bu süreci Enformak nasıl geçirdi-geçiriyor?

Ülkemizi ve Tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecini, firmamız olarak en az hasar ile geçirmekteyiz. Salgının ülkemizde görüldüğü ilk günden  de önce aksiyon planlarını yaparak, ülkece alınan tedbir ve kısıtlamalardan evvel, kendi içerimizdeki gerekli tedbirlileri aldık. Personelin pandemi ile ilgili bilgilendirilmesi, firma içi sosyal kullanım alanlarının kısıtlanması, risk grubunda olan ve seyahatten dönen personelin uzaktan çalışması gibi süreç ile mücadele de uygulanması gereken tüm tedbirler firmamızda harfiyen uygulanarak geçildi. Oluşturduğumuz maksimum seviyede önlemler altında üretime ara vermeden kazasız olarak sürecin sonuna gelmenin memnuniyetini yaşıyoruz.

  • Yıl sonu için hedefleriniz nelerdir?

2020 yılına, yıl sonu itibari ile %35 büyüme beklentisi hedefleyerek başladık. Son yıllarda yaşanan ekonomik yavaşlamanın sonuna gelindiği ve firmamızın ve sektörün bu yılı son yılların en iyi dönem rakamları ile bitirmesi beklentisi içerisindeydik. Ne yazık ki yaşadığımız salgın ile planda olmayan negatif seyir, firmamızın hedeflerine ulaşması için yılın geri kalanını daha çok çalışmasını gerektirecek. Ancak hala yılın diğer yarısı bu durumu tolere edebilecek kadar geniş ve başarmak için hedeflerimizi revize etmedik.

  • Endüstri 4.0 ve dijitalleşme konusunda firmanız neler yapıyor? Bu konuda yatırımlarınız var mı?

Enformak ‘ın 2008 yılında başlatmış olduğu modern yönetim anlayışı ve kurumsallaşmanın profesyonel destek ile hayata geçirme girişimi, dijital teknolojinin daha verimli ve aktif kullanılmasını da beraberinde getirdi. İşimizin doğası gereği her bir sipariş için oluşturulan yeni dosyalar, yeni veri girişleri ve oluşan devasa miktarda ki bilgi yığınıartık firmamızın kullandığı ERP programına entegre şekilde işletiliyor ve istenilen her bilgi, kolayca erişilebiliyor. Üretimin her safhasında operatörler tarafından işletilen barkot sistemi ile üretim takibatı anlık olarak takip edilebilmekte, plan ve programlama bu doğrultuda daha net olarak öngörülebilmektedir. Depo giriş-çıkış, sarf malzeme takibatımız da yine sisteme entegre olarak yürütülerek, insan hatasına minimumda tutulmaktadır.

  • Önümüzdeki 5 yıllık süreçte firma olarak hedefleriniz nelerdir?

Her yıl kendine yeni hedefler koyarak atılımı ve büyümeyi hedefleyen firmamız, geniş vizyonu ile önümüzde ki süreçte de tüm zorluklara rağmen girişmelerine hız kesmeden devam edecektir. Yurtiçinde oluşturduğumuz lider firma olgusunu, Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın sayılı kovan-vida üreticileri arasına girerek taçlandırmak ve %50 üzeri ihracat rakamına erişerek aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlamak kısa vadeli hedeflerimiz arasındadır.

  • Eklemek istedikleriniz var mı?

Yaşadığımız zor dönemin bir anca son bulması ile sanayimizin çarklarının yeniden eskisi gibi dönmesi, çalışan her kesimin önce sağlığını güvence altına alarak işinin başında, üreten ve kazanan tarafta olmasını dileriz.