Malzemeler ve
Aşınma Direnci

Özellikle yüksek abrasif ve korozif aşınmaya sebep olan cam elyaf, kalsit, takviye malzemeleri ya da bunlara benzer katkı maddelerinin işlenmesi, plastikleştirme ünitesinin ömrünü kısaltır. Vida ve kovan malzemesinin doğru seçimi ve uygun sertleştirme metoduyla beraber makineniz minimum düzensizlik göstererek daha uzun sürelerle operasyonuna devam edecektir.

İşlenen hammaddeye ve işleme koşullarına bağlı olarak; doğru dizayn, çelik ve sertleştirme yöntemi seçimi vida ve kovanın ömrünü belirleyen temel 3 faktörü oluşturmaktadır.Enformak sizin prosesinize en uygun çözümü sunarak, optimum çalışma ömrünü sağlayacağını garanti edebiliyor. Kovan ve vidalarda 3 farklı çeşit aşınma gözlenmektedir.

Bunlar; abrasif, korozif ve adhezif aşınmalardır.

Abrasif aşınma; sert abrasif malzemelerin(cam elyaf, cam içeren malzeme, silika, kalsit, talk, alev geciktiriciler) yüksek sıcaklık ve basınç şartlarında birbirleri ile uzun süre temas halinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Korozif aşınma;formülasyonda bulunan herhangi bir bileşenin vida ile kimyasal etkileşmesinden oluşur ve vida yüzeyinde karıncalanma şeklinde çukurlar oluşturur.

Adhezif aşınma; metal yüzeylerin birbirleri ile temasından kaynaklanmaktadır. Vidanın dönme hareketiyle beraber yüksek basınçlarda vida hatveleri ile kovan iç çapı arasında sürekli bir etkileşim oluşmaktadır. Sonucunda ise vida ya da kovan gövdesinden metalin sıyrılması gözlenecektir.

7bjb

Bilgi
edinin

Kovanlar, vidalar, filtreler ve diğer yardımcı ekipmanlar ile ilgili sunduğumuz çözümleri inceleyin.

Enformak Plastik Teknolojileri'nin hizmet alanında yer alan 15'den fazla endüstri alanına göz atın.

Sürdürülebilirlik yaklaşımımız; Teknoloji, Kalite, Tasarım ve Ar-Ge olmak üzere dört temel prensip üzerine kuruludur.

Proje
yaklaşımı

Ürün Tasarımı

Ürün tasarımı ve projelendirme kalite kontrol

Problem Çözme

Üretim problemlerini çözme

Teknoloji Geliştirme

Yeni teknoloji geliştirme

Mühendislik ve Analiz

Mühendislik ve analiz konularında uzman ekibimiz sayesinde gerçekleştirilmektedir