PTA
Bimetalik Kaplama

Ekstrüzyon ve enjeksiyon uygulamalarında plastik malzeme çeşitliliğinin artması ve abrasif-korosif etkisi yüksek katkı maddelerinin kullanımı vidaların ömürlerini çok kısaltmaktadır. Bu sebeple vidaların kovanla temas halinde olup aşınmaya maruz kalan kısımları olan hatve üstlerinin uygun bir kaplama ile korunmaları gerekmektedir.

Standart kaynak yöntemleri ile yapılan kaplamalar, yüksek basınç ve sıcaklıkta istenilen aşınma dayanımını sağlayamamaktadırlar. Basit gaz altı ya da örtülü elektrot kaynağında kaynak yapılan bölgede oluşan porozite ve çatlaklar iş kalitesini ve aşınma direncini önemli ölçüde düşürürler. Oysa PTA (Plasma Transferred Arc) kaynak teknolojisi ile kaynağın bu dezavantajları yaşanmamaktadır. Kullanılan kaynak malzemesi (toz alaşım) çeşitliliği, iş kalitesi ve aşınmaya karşı gösterdiği direnç bakımından tüm dünyada vida kaplama teknolojisinde tercih edilen en önemli kaynak yöntemi olmuştur. PTA ile kullanılan toz metaller tungsten karbür ve benzeri karbür alaşımları içerir. Aşınma dayanımı bu karbürler ile maksimize edilir.

PTA Nedir?

Plazma transfer ark yöntemi özel karışım toz metalin plazma ark havuzunda eritilerek yüzeye kaynatılması esasına dayanır. Bu yöntemde metal tozlarının yüzeye alaşımlandırılması, öncelikle tungsten elektrot ilenozul arasında pilot arkın meydana gelmesi ve sonrasında iş parçası ve elektrot arasında meydana gelen ana plazma arkı ile gerçekleşmektedir. Meydana gelen ark ile alt malzeme ve sertleştirilmiş tabaka arasında metalurjik bir birleşme oluşmakta ve malzemede yüksek kaynak hızından dolayı çok küçük çarpılmalar meydana gelmektedir.

PTA'nın Yüzey Sertleştirme Yöntemleri İle Karşılaştırılması;

Standart nitrasyonla sertleştirilmiş vidalarda 0,4-0,7 mm sertlik derinliği bulunurken, bimetalik vidalarda 1,5-3 mm kalınlığında aşınma direnci yüksek özel bir tabaka oluşturulmaktadır. Bu teknik sayesinde, bimetalik vidaların ömürleri standart vidalara nazaran 2-4 kat daha fazla olmaktadır.

DSC_8273

Bilgi
edinin

Kovanlar, vidalar, filtreler ve diğer yardımcı ekipmanlar ile ilgili sunduğumuz çözümleri inceleyin.

Enformak Plastik Teknolojileri'nin hizmet alanında yer alan 15'den fazla endüstri alanına göz atın.

Sürdürülebilirlik yaklaşımımız; Teknoloji, Kalite, Tasarım ve Ar-Ge olmak üzere dört temel prensip üzerine kuruludur.

Proje
yaklaşımı

Ürün Tasarımı

Ürün tasarımı ve projelendirme kalite kontrol

Problem Çözme

Üretim problemlerini çözme

Teknoloji Geliştirme

Yeni teknoloji geliştirme

Mühendislik ve Analiz

Mühendislik ve analiz konularında uzman ekibimiz sayesinde gerçekleştirilmektedir